A Kaizen módszer - „Get 1% Better Every Day”
- Radvánszki István
- Nov 1, 2017
- 2 min read
A mai cikkünkben egy korábbi bejegyzésünket folytatva ismertetünk egy igazán érdekes módszert, amit Kaizen módszernek nevez a tudomány. A szó japán eredetű, jelentése: „folyamatos fejlődés”. Egy, a japán mentalitásban egyértelműen felfedezhető jelenségről beszélünk, melynek gyökerei a második világháborúban Japán által elszenvedett katasztrofális veszteségek után történő „renovációban” rejlenek. Vizsgáljuk meg közelebbről, miről is van szó!

Vegyünk egy mindennapi szituációt. Hétvégén gondosan megtervezzük a következő hetet, célokat tűzünk ki, percre pontos beosztással rendelkezünk, és teljes erőbedobással indulunk neki a hétfőnek. Azonban ember tervez, Isten végez: kedden már elkezd fogyni az energiánk, plusz feladatot kapunk a munkahelyen és szerdára már le sem jutunk edzeni. Helyette viszont a fáradalmak kipihenése képp jól esik egy óriás méretű pizza.
A Kaizen módszer tanításai pont a hasonló „hullámvasút”- szerű teljesítményt próbálják meg kiszűrni, és egy konstans, de ugyanakkor minimális jelleggel emelkedő eredmény produkálását szorgalmazzák. Mik is szerepelnek konkrétan az előírások között?
1. Tűzzünk ki középhosszú, hosszútávú célokat!
Természetesen nem maradhat szó nélkül a tervezés fontossága, ugyanis könnyen belátható, hogy csak egy tisztán meghatározott cél felé tudunk teljes eltökéltséggel haladni. Ha nincs pontosan körülírt célunk, akkor motivációnk sem lesz a (rész)feladatok elvégzésére.[1]
2.Tervezzük be a „sharpen the saw” célokat
A „sharpen the saw” kifejezés sok időmenedzsmenttel foglalkozó angol nyelvű forrásban előfordul. Olyan kisebb, rekreációs jellegű tevékenységeket takar, amelyek feltöltenek mindent, tehát megélesítik testünket és szellemünket annak érdekében, hogy képesek legyünk felfrissülten nekiugrani feladatainknak. Ha nem tervezünk be tudatosan relaxációt a hetünkbe, garantáltan a pihenésből fogunk legelőször lefaragni, ami nem meglepő módon a „burnout” szindróma legismertebb melegágya.
3. “Little strokes fell great oaks.” – Benjamin Franklin, avagy: A legnagyobb tölgyeket is apró hasításokkal vágják ki.
A Kaizen módszer alapelve, hogy mindig próbáljunk meg csak 1%-kal jobbak lenni, azaz teljesítményünket időről – időre csak minimálisan, de növeljük. Ismert a magyar közmondás is: „Lassú víz partot mos”. A titok viszont ott van elrejtve, hogy igenis nehéz mindig egy progresszív teljesítményt felmutatni. Nem jelent ez ugyanis mást, mint mindig megugrani a szintet, a legnehezebb szituációkban, a leggyötrőbb terhek mellett is. Az 1%-kal jobb teljesítmény magában foglalja azt is, hogy a rosszabb eredmény semmilyen esetre sem elfogadható.

[2]
Kutatások kimutatták, hogy már olyan (nevetségesen) minimális ráfordítás is eredményeket produkálhat, mint a feladatra való gondolás. Ha belegondolunk a maratoni futók sem sprinttel indítják a versenyt, hanem tartalékolják energiájukat, hogy a legvégén tudják a rekordidőt hozni. Így jutunk el a végső ponthoz:
4. Kezdjük minimális célkitűzésekkel!
A minimalizmus ebben az esetben egy pozitív kimenetellel végződhet, ugyanis a korábban tárgyalt motiváció alapja lehet egy olyan kis cél kitűzése, amit könnyebben érhetünk el. Ez a folyamat szépen lassan építi önbizalmunkat, ami növeli az ellenállóképességünket, így nagyobb esélyünk van céljaink eléréseire.
Reméljük ez a kis adalék elgondolkodtató lesz, és minél többen alkalmazzátok a Kaizen technikát a mindennapi céljaitok megvalósításához. Sok sikert mindenkinek!
[1] A motiváció kulcsfontosságú, felfogható minden cselekvésünket katalizáló fogalomként, egyfajta üzemanyagként. Jövőbeli, ezen témáról szóló cikkünkig lásd a következő forrásokat: Peak Performance: Elevate Your Game, Avoid Burnout, and Thrive with the New Science of Success by Brad Stulberg & Steve Magness, 2017, Allan & Barbara Pease: A Válasz, Libri kiadó, fordította: Kovács Viktória, 2017.
[2[ A kép forrása: http://www.artofmanliness.com/2015/08/10/get-1-better-every-day-the-kaizen-way-to-self-improvement/
[X1]következő
Comments